Wpis

wtorek, 22 maja 2012

Domy pasywne to przyszłość!

Dom pasywny to standard projektowania i budowania domów wysoce energooszczędnych. Dokonuje się tego przez zastosowanie bardzo izolacyjnych termicznie przegród zewnętrznych oraz stosowania szeregu innych rozwiązań, które mają na celu zminimalizowanie zużycia energii.

Dom pasywny to standard projektowania i budowania domów wysoce energooszczędnych. Dokonuje się tego przez zastosowanie bardzo izolacyjnych termicznie przegród zewnętrznych oraz stosowania szeregu innych rozwiązań, które mają na celu zminimalizowanie zużycia energii.

W praktyce domy pasywne to takie, w których zapotrzebowanie na energie jest ośmiokrotnie mniejsze niż w klasycznie zbudowanych według obowiązujących norm i przepisów prawa budowlanego.

W domach pasywnych zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania jest tak niewielka, że najczęściej wystarczy dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Do zbilansowania zapotrzebowania na energię cieplną wykorzystuje się jej odzysk ze zużytego powietrza wentylacyjnego oraz zysk energii od urządzeń elektrycznych, oświetlenia itp, ciepło ziemi do wstępnego ogrzania powietrza (GWC) oraz promieniowanie słoneczne.

Idea domów pasywnych nie jest przez nikogo opatentowana, ani zastrzeżona, można ją dowolnie modyfikować i stosować różne rozwiązania i technologie budowlane.

Dom pasywny wyróżnia się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzania, często poniżej 15 kWh/(m2*rok). Dla porównania, tradycyjny dom potrzebuje około 120kWh/(m2*rok).

Podstawowe zabiegi mające na celu poprawę energooszczędności budynku (warunek do określania domu jako pasywnego):

- Przegrody zewnętrzne są nieprzepuszczalne dla powietrza i posiadają współczynnik przenikania poniżej 0,15 W/(m2K), a w przypadku wolnostojących domów jednorodzinnych nawet poniżej 0,10 W/(m2K),
- całkowity brak mostków termicznych,
- Współczynnik Ug szklenia w oknach poniżej 0,8 W/(m2K) przy wysokim stopniu przenikalności energii słonecznej (g?50%) tak, aby również w zimie możliwy był uzysk ciepła,
- Ramy okienne o współczynniku Uf poniżej 0,8 W/(m2K),
- Minimalne straty ciepła przy przygotowaniu i rozprowadzeniu wody do celów użytkowych,
- Wydajne użytkowanie prądu elektrycznego,
- Wydajny system wentylacji z odzyskiem ciepła i GWC (gruntowy wymiennik ciepła),

Koszt budowy domu pasywnego w Polsce to od 25 do 30 procent więcej w stosunku do budowy standardowego domu. Ale coraz wyższe ceny nośników energii powodują, że taka inwestycja jest coraz bardziej opłacalna. Warto zastosować lepsze materiały budowlane, aby zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych budynku. 

http://www.architektura.info/index.php/materialy_budowlane

www.costruzionipro.it

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
freddy18
Czas publikacji:
wtorek, 22 maja 2012 12:09

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • linyizawiesia napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/15 18:04:36:

  budowa to ciężka praca do której potrzeba specjalistycznych narzędzi, elementów itd, ale czasem warto ją podjąć

 • nowydom-slask napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/22 01:33:56:

  Świetna strona. Czekam na kolejne wpisy.

 • rak2013 napisał(a) komentarz datowany na 2013/10/08 16:01:39:

  Przedsiębiorstwo Unibest Sp. z o.o. od momentu swojego powstania, w roku 2004 konsekwentnie wzmacnia i stabilizuje swoją pozycję na rynku Polski oraz na rynkach zagranicznych.

  Siedziba przedsiębiorstwa oraz zakład produkcyjny znajduje się w Polsce, na terenie Parku Przemysłowego w Solcu Kujawskim.

  Naszą specjalnością jest produkcja wysokiej jakości taśm i membran uszczelniających stosowanych w wielu systemach izolacji wodochronnej. Oferujemy typowe konstrukcje taśm uszczelniających jak i konstrukcje spełniające szczególne wymagania klienta.

  Dzięki zastosowaniu nowatorskich technologii oraz surowców najwyższej klasy produkty Unibest są łatwe w stosowaniu z każdego rodzaju materiałem izolacyjnym oraz niezawodne i skuteczne w działaniu.

  W roku 2005 swój asortyment wzbogaciliśmy o aluminiowe profile służące do zakończenia powierzchni tarasów i balkonów, które jednocześnie umożliwiają montaż systemu rynnowego.
  Posiadany park maszynowy umożliwia również produkcję różnego typu profili z tworzyw sztucznych.

  Nasze przedsiębiorstwo zatrudnia wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy gwarantują produkcję na wysokim poziomie oraz zapewniają fachową obsługę klientów.
  Do dyspozycji kontrahentów stawiamy profesjonalną kadrę z wieloletnim doświadczeniem tworzącą zgrany i lojalny zespół.
  www.unibest.pl

 • marta9055des napisał(a) komentarz datowany na 2015/03/31 21:22:11:

  Faktycznie, domy pasywne jak i domy energooszczędne to przyszłość od której nie ma ucieczki

 • akurat-52 napisał(a) komentarz datowany na 2017/02/24 17:33:04:

  Ja przy budowie domu korzystałam z materiałów dostępnych na docieplajdom.pl i z ich fachowej pomocy i opłaciło się. Dom jest naprawdę dobrze ocieplony przez co są mniejsze straty ciepła i niższe rachunki

 • gosiamistewicz napisał(a) komentarz datowany na 2017/02/28 10:08:39:

  Fajktycznie takie domy to przyszłość i myśle wybudować sobie właśnie taki domek :)

 • dariawaria44 napisał(a) komentarz datowany na 2018/04/10 13:53:37:

  tak to zdecydowana przyszłość, szczególnie biorąc pod uwagę ustalenia UE w tej sprawie. A może stworzycie artykuł pt. dom pasywny a energooszczędny różnice myślę,że pomógłby niezdecydowanym :)

Dodaj komentarz

Archiwum

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa